På Skratten lattja!

Välkomna till Öppnarhelg på Lilla Skratten 17–18 maj

Lilla Skratten är känd sedan 1700-talet. Det fornnordiska skratte betyder tomte. År 1935 kunde Segelsällskapet Gäddviken genom en tillmötesgående kommendant på Vaxholms fästning teckna ett arrendekontrakt för Lilla Skratten som sedan dess varit sällskapets klubbholme.

Vi har således ett gammalt arv att vårda och den 17–18 maj så öppnar vi Lilla Skratten för sommaren. Vi börjar arbetet cirka kl 9.30 båda dagarna så att vi hinner umgås, samling på verandan. Men det går bra att dyka upp redan på fredag eller när det passar. Alla hjälp uppskattas.

Vi kommer att fortsätta att skrapa och måla klubbhuset och det behövs många medlemmar på plats för att orka med. Jag är också i behov av en snickarkunnig person som kan arbetsleda renoveringen av startpaviljongen. Två väggar återstår samt en massa annat småfix som vi bör få klart i år. Stigarna, bryggorna, bastun och dassen ska städas och ställas i ordning så det finns jobb för alla som kommer. Andra arbeten som står på listan är renovering av dansbanan, nytt däck och räcke på altanen.

Men vi ska inte bara arbeta, vi ska umgås, äta, basta och lattja.

Så anmäl er för en trevlig helg på Lilla Skratten.
Anmäl er till Holmfogden senast 14 maj så att jag hinner planera lunch till lördag och söndag som klubben bjuder på.

Helgen 6–8 juni är det Boo-Fyr – Lilla Skratten, Kurres minne och seniorträff. Då kommer vi att ha tid att fortsätta arbetet på holmen.

På Skratten lattja!
Patrik Stenberg

image_printSkrivut

Om Bosse

Belåten ägare av en Laurinkoster
Det här inlägget postades i Medlemsinfo. Bokmärk permalänken.