Uppdaterad 2025-09-12
Inbjudan till stängarhelg på Lilla Skratten 13-14 september
Välkomna till stängarhelgen på Lilla Skratten. Tillsammans hjälps vi åt med att stänga ön för säsongen samt ha roligt och umgås med middag och bastubad.
Arbetet som ska genomföras är att bygga klart verandan, skrapa klart gaveln med SSG-emblemet, se över brygganläggningen, elda ris, kapa ved, ta hand om skräp som ska lämna ön och stänga husen för vintern. Om vi blir nog många och om det kommer ut någon snickarkunnig medlem så ska ytterligare en vägg på startpaviljongen isoleras.
Lilla Skratten är en underbar ö som vi tillsammans värnar om att kunna behålla. Det finns otroligt mycket att göra för att komma i kapp med underhållet men tillsammans är vi starka och kommer att klara av det.
Jag vill tacka alla som under sommaren varit ute på ön och rivit, snickrat och målat. Sakta med säkert betar vi av den långa listan med att göra saker. Det har varit många som varit på ön och bastat och sovit i startpaviljongen. Kurres minne var välbesökt och medlemmar varvade fest med arbete. Massor med ungar och ledare var ute på ön en vecka på seglarläger och lämnade ön i fint skick. Gäddisregattan bjöd på så frisk vind att bryggorna flyttade på sig, fina seglingar och bra regattamiddag.
Jag räknar med att 12-16 personer ställer upp under lördag och söndag. Vi startar kl 9 på lördag och försöker avsluta kl 15 på söndag så att alla hinner hem i tid.
Anmäl er till stängarhelgen senast 11 september så att jag kan planera för luncherna som klubben bjuder på. Anmäl er till via mejl till Holmfogden eller ring 0708-510371.
På Skratten Latja
Patrik Stenberg

